Eskişehir İş Hijyen Ölçümleri Akınel OSGB

Eskişehir İş Hijyen Ölçümleri

Eskişehir iş hijyen ölçümleri son salgın verileri ve gelişmeleri ile beraber çok daha fazla gündem oluşturmaya başlamıştır. İş hijyen ölçümleri sadece sanayi alanında değil insan ile iş yapılan her yerde dikkat edilmesi gereken tedbirler arasında bulunmaktadır. kişilerin haklarının ve sorumluluklarının bildirilip korunması kadar çalışan ortamın güvenli ve hijyenik olması da o derece büyük önem arz etmektedir.

 

Eskişehir İş Sağlık Muayeneleri

Çalışan kişilerin bulaşıcı bir hastalık taşıyıp taşımadığından başlayarak iş tanımına uygun bir sağlık durumuna sahip olup olmadıklarına kadar gerekli olan incelemelerin sorunsuz biri biçimde tamamlanması gerekmektedir.

  • İş tanımına uygun bir sağlık kriter listesi hazırlanmalıdır.
  • Bu konuda alanında uzman olan bir iş güvenliği ihtisas sahibinin söz sahibi olması gerekir.
  • Bu uzman tarafından çıkarılan listeye aykırı tek bir bedensel ya da ruhsal özelliğe sahip olan kişilerin dahi işe alınmaması gerekiyor.
  • Örneğin yük aracı kullanacak olan kişilerin göz bozukluğu ya da el kol koordinasyon bozukluğunun olması söz konusu dahi değildir.
  • Hatta bu tip görevlerde çalışacak olan kişilerin öncelikle gerekli olan denetimlerden geçmesi ve konuyu ispatlayan ayrı bir sağlık raporu alması temel kıstas olarak belirlenir.

Bu detaylara bakıldığı zaman hem işin sorunsuz şekilde yürümesi hem de çalışanların sağlıklarının korunması için bu tür detayların büyük önem arz ettiği görülüyor.

 

Eskişehir İş Hijyeni ve Çalışma Ortamının Hijyeninin Sağlanması

Eskişehir iş hijyen ölçümü kapsamında çalışılan ortam belirli kriterlere göre kontrol ediliri. Toplu kullanılan alanların sağlık koşullarının en yüksek seviyede korunması gerekir. Bu adımların atılması işverenin sorumluluğu altında bulunmaktadır. Fakat sağlanan sağlıklı ortamın korunması konusunda işçinin de kendi görev ve sorumluluklarından haberdar olması gerekiyor. Ancak bu şekilde kapsamlı bir adım atılabilir ve süreç derlenir!

 

Eskişehir İş Sağlığı Kapsamında Salgın Sonrası Tedbirler

Eskişehir ortam ölçümü sırasında son Covid 19 salgınının da etkileri kendini hissettirmektedir. Bu noktada hem ateş ölçümlerinin düzenli yapılması hem de eğer görev uygunsa maske ile çalışılması gibi detaylar ana noktalardan biri olmuştur. Bu kurallara uymayan işyerleri hali hazırda bakanlıklar tarafından cezai yaptırıma tabi tutuluyor.