Eskişehir İşe Giriş Sağlık Raporu - İşe Giriş Sağlık Muayenesi

Eskişehir İşe Giriş Sağlık Raporu ve Sağlık Muayenesi

Eskişehir Akınel OSGB hizmetleri işe giriş sağlık raporu ve sağlık muayenesi sayesinde iş tanımına uygun sağlık durumuna sahip olan kişilerin işe alınması mümkün kılınmaktadır. İş tanımı kapsamında bulunan detaylarda göz ya da koordinasyon ile alakalı özel unsurlar bulunuyorsa bu alanlarda bir kusura sahip olan kişilerin kesinlikle işe alınmaması gerekmektedir.

 

Eskişehir İş Sağlığı Konusunda İşverenin Sorumlulukları Nelerdir?

Eskişehir iş sağlığı konusunda işverenin bazı temel sorumlulukları bulunuyor;

  • Öncelikli olarak işçilerin sağlık durumunun iş tanımına uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.
  • Başvuru yapan kişiler arasında gerekli olan eleme adımlarının tamamlanmasının sorumluluğu tam manası ile iş sahibine aittir.
  • İşyerinin çalışan kişiler için hem ruhsal hem de fiziksel bağlamda uygun olması için tüm desteğin verilmesi gerekir.
  • Gerekli olan denetimlerin resmi kurumların da belirttiği takvim uyarınca işleme alınması sağlanmalıdır.
  • İş güvenliği konusunda atılan her adımın belgeler ile ispat edilmesi ve sürece yayılması gerekir. bu şekilde bir aksaklık meydana geldiği zaman herhangi bir sorumluluğunuz olmadığını daha net şekilde ispatlama imkanınız olacaktır.

Bu alanlarda bir taviz verildiği zaman herhangi bir kaza yaşanırsa maddi ve manevi sorumluluğun işverene ait olacağının da ayrıca dikkate alınması gerekmektedir. İşverenin sağlık durumu konusunda en büyük sorumluluğu iş güvenlik denetim adımlarını usullere uygun sıklıkta tamamlanmasının sağlanmasıdır.

 

Eskişehir İş Sağlığı Kapsamında İş Kazalarında Süreç Nasıl İşler?

Eskişehir işe giriş muayenesi sırasında onay alan kişilerin süreç sırasında bir kazaya karışmaları durumunda kusur analizi yapılır. İşverenin sorumluluklarının yerine getirilmemesi durumunda ve bu ihmalden kaynaklanan bir sorun meydana gelirse ödenecek olan tazminatın oldukça yüksek olacağı da belirtilmelidir

Tam da bu nedenle hem işverenin hem de işçinin kendi görev ve sorumlulukları ile alakalı olarak bilgi sahibi olmaları gerekiyor. iş kazalarının minimum seviyeye indirilmesi için iş güvenliği uzmanının çıkarmış olduğu rapor bağlamında her iki tarafın da gereken tedbirleri alması ve üzerine düşen görevleri de yerine getirmesi gerekir. Bu şekilde hem sağlıklarını hem de hukuki bağlamda haklarını koruma altına almış olurlar.